מהו וואט? נתונים מטעים במדידת עצמת הקול של רמקולים.

נתוני וואט ( Watt ) כנגד SPL. 

טעות נפוצה ומקובלת היא ההנחה כי עצמת קול נמדדת בוואטים.  בכינוס האחרון בחברת פיווי – Peavey התעוררה השאלה מה הצורה האובייקטיבית ו'הנכונה' למדידת ההספק כך שנקבל תוצאה שתשקף את המציאות.  אנו, סוכני פיווי מרחבי העולם, ניסינו להבין את מגוון הצהרות המתחרים על נתונים מעוררי התפעלות, מספרים גבוהים, והרמקול בצורה מעשית בשטח לא נשמע חזק.  וביתר שאת למה רמקול של פיווי שמוצהר כ –WATT 250  נשמע חזק יותר ממתחרה שמצהיר על עצמו כ – WATT 400 ואף יותר. 

מהו הסוד המסתתר מאחורי הנתון המרשים?

למה?  כיצד?   מסתבר שהסוד הוא בצורת המדידה.  כל כך הרבה דרכים למדוד והסברים מפולפלים להצדיק את צורת המדידה וכל יצרן בוחר לעצמו שיטת מדידה והסבר תומך כראות עיניו. אין כלל מחייב ועונש בצידו. הנתונים משקפים יותר טענה מסחרית מנתון פיסיקלי חשמלי.  ובכל זאת מה ההסבר ואיך מודדים?

נתון ה – WATT מאפשר לדעת מה הכמות של 'כוח \ הספק \ זרם….' שניתן לחבר לרמקול לפני שנסכן את הסליל שלו, מה יכולת פיזור החום שלו ועמידותו.  היות ורמקול אינו אמור לתפקד כתנור חימום אני מניח שנתון זה לא הוא המעניין אותנו למרות שבהחלט הוא מעניין וחשוב.   

עצמת קול מודדים ב – SPL .  נתון שאין לו פרשנויות, נתון מדויק, נתון שמלמד מה עצמת הקול המופקת מהרמקול.  הטעות מובנת ונובעת מהתפיסה המוטעית בה מבלבלים בין עצמה חשמלית ועצמה אקוסטית.

כדי להסביר את ההבדלים אתן דוגמא שראיתי במאמר בנושא על השוואה פשוטה ומסבירה במקצת: ילדים בעלי מידות נעליים גדולות יותר טובים יותר בחשבון. והטענה המוזרה כנראה נכונה, פשוט יש להניח כי לילדים מבוגרים יותר יש מידות נעליים גדולות יותר. כמובן שהנמשל הוא ההנחה כי אם רמקול מסוגל לעמוד בקבלת הספק גבוה מהמגבר אז הוא בהכרח גם יפיק עצמה גבוהה יותר אבל כבר למדנו כי אין זה כך.

היוצא ממה שהסברנו הוא שעל מנת להשוות בין רמקולים מחברות שונות יש להסתכל על נתון ה-SPL  ולא על נתון ה-WATT. השוואה כזו תתן תמונה אמיתית של עצמת הקול של כל רמקול.

הנתון המעניין הוא הרגישות (Sensitivity ).  הוא התוצאה של חיבור כל מרכיבי הרמקול מסוג הממברנה, המגנט, מסננת התדרים וכו'.  הנתון במקסימום וואט (Max power handling )  מלמד מתי יתחיל עשן לצאת מהארגז.

במבנה מערכות כיום יש מספר 'פילוסופיות' ,  התמיכה במערכות Line Array לעומת התמיכה במערכות One point source.  מדידת ה – SPL המקובלת הייתה בעזרת מיקרופון במרחק של 1 מטר מהמקור, מהרמקול.  למדידת ההספק במקור מפוצל למספר תיבות או תיבה עם כמה יחידות פנימיות יש להתרחק יותר ויש המודדים במרחק של 2 מטר ומוסיפים לעצמה הנמדדת 6db .  לא כאן המקום להיכנס לחישובים המתמטיים אך רק לציין את מורכבות עניין המדידה. ההנחה המקובלת היא שחברות שהן מותג בינלאומי ידוע ומכובד יפרסם נתון מדויק ואחראי, לצערנו גם בקרב חברות יצרניות מכובדות מצאנו ניפוח מספרים והטעיית הלקוח.

ידיעת ההספק הנמדד בוואט חשוב להתאמת המגבר לרמקול, בכדי לשמור על היחידות המותקנות בארגז – סליל הרמקול, מסננת התדרים וכו'.  כמובן שהתאמת המגבר לרמקול אינה רלוונטית ברמקולים מוגברים ובהחלט יש רבים המעדיפים רמקולים מוגברים מתוך הנחה כי כל הפרמטרים נלקחו בחשבון והיחידה מוגנת לחלוטין.

מה עדיף רמקול מוגבר או פאסיבי?   וויכוח בין שתי אסכולות.  בפוסט הבא.

(חלק מהרעיונות מכתבה של ג'ונה אלטרוב שהתפרסמה ב – ProSound web ) .